The Dumplings!

22:09

Czasem lubię przypadki, które podobno nie istnieją. One nie mają prawa bytu, gdy odkrywasz zupełnie nowy zespół dostając jedynie link do odsłuchu, nie znasz historii zespołu, na dobrą sprawę nie wiesz niczego, prócz możliwości zobaczenia zdjęcia profilowego, poniżej masz kilka piosenek... To wystarczy, muzyka, która jak się okazuje może być objawieniem tego roku, a my jako jedni z pierwszych piszemy o Nich. The Dumplings, jak zdążyłem wywnioskować tworzą dwie osoby, za muzykę odpowiedzialny jest młody chłopak, głosem karmi nas dziewczyna. Jeśli się mylę poprawcie mnie w komentarzach. 

źródło: https://www.facebook.com/TheDumplings
Dzisiejszy poziom muzycznych produkcji w kraju leży, dosłownie. Dość mam słuchania marnych produkcji w stylu Grzeszczak, Honey, Lisowskiej. Ostatnim wielkim i miłym zaskoczeniem był Dawid Podsiadło, którego płytę mam na półce. Dziś usiadłem i postanowiłem na szybko opisać moje spostrzeżenia dotyczące zespołu The Dumplings. Słyszę pierwszy akustyczny numer pod tytułem "przebłyski" i nagle do głowy przychodzi mi Mela Koteluk i poezja śpiewana. Później widzę jednak zupełną różnicę w składaniu słów, innym typie głosu, ale to doskonale rokuje na przyszłość, bo słyszę tu sporo inspiracji czystą elektroniką, muzycznym minimalizmem. Są momenty, w których czuję się jak podczas słuchania Florence & The Machine. Nie piszę tu o samym głosie, ale świetnie dobranych wokalach, gdzieś w tle. Jest tu też coś, co pozwala wrócić do wspomnień z dzieciństwa czyli czyste dźwięki prosto z pierwszych konsol do gier. Sama wokalistka, mam wrażenie, że nawet nieświadomie czerpie pełnymi garściami z pewnego sposobu śpiewania, który jest mi bliski ze względu na pewne podobieństwo do genialnej zresztą Laury Marling, tutaj jesteśmy równie pięknie czarowani głosem. Dobry angielski, co nie jest normą w kraju, bardzo dobre teksty. Nie ma tutaj taniego patosu, smrodu popu najtańszych lotów.
źródło: https://www.facebook.com/TheDumplings
To niezwykłe, gdy dwoje młodych osób tak doskonale się uzupełnia, podobają mi się cholernie mocno akustyczne momenty jak i chwile, w których elektronika wprowadza nas w stan, który z kolei oddala nas zupełnie od miejsca, w którym jesteśmy. Zastanawiam się, jak to możliwe, że dwójka osób tak się uzupełnia? Dziewczyna ma bardzo ciekawą barwę, chłopak momentami udziela swojego głosu, gdzieś w tle, po cichutku. Jeśli chodzi o warstwę muzyczną mam wrażenie, że sporo tutaj inspiracji gatunkiem "indie rock", co jest jak dla mnie bardzo dobrym posunięciem, w chwilach elektroniki czuję jakieś drobne fragmenty "Crystal Castles", ale to wciąż tylko inspiracje, którymi mogli się karmić muzycy. Słowo "muzycy" zostało użyte przeze mnie nieprzypadkowo, bo to rzadkość by w tak młodym wieku tworzyć tak dojrzałą muzykę, czerpać z wielu źródeł by stworzyć coś niepowtarzalnego. Jestem pewien, że będzie o Nich głośno i grzechem byłoby nie napisać kilku słów o tak wyjątkowej twórczości. Przez dźwięki czuć tą chemię, która łączy dwie jednostki absolutnie pochłonięte muzyką. Jeśli ktoś powiedziałby w tym momencie, że "The Dumplings" to jakiś znany zespół zagraniczny to uwierzyłbym, są już w tej chwili na muzycznej drodze, która stawia ich naprawdę wysoko. Wiele profesjonalnym producentów powinno zacząć się uczyć w jaki sposób tworzy się muzykę z duszą. Zaraz padną słowa "zaraz, ale Oni nie wydali nawet żadnej płyty" moja odpowiedź jest prosta, dziś płytę może wydać każde beztalencie, istotne jest by utwory wpisywały się w ramówkę określonej stacji radiowej, grającej muzykę niskich lotów. Tutaj jedyną stacją jaka powinna wziąć się za promocję zespołu jest radiowa trójka, stacja z renomą i dobrą muzyką. 
źródło: https://www.facebook.com/TheDumplings
Jestem z Wami w pełni szczery, moje serce raduje się, gdy słyszę muzykę na poziomie, a taką z pewnością tworzy zespół "The Dumplings", Oni są na wskroś wrażliwi, to czuć każdą komórką. 
Z takich muzyków powinniśmy być dumni, mamy w kraju jeszcze sporo nieodkrytych diamentów, ja właśnie znalazłem jeden z nich i pozostaje mi trzymać kciuki z całych sił, aby każdy kolejny szlif sprawiał by mogli świecić gdzieś wysoko, tam gdzie mieszkają wszyscy słuchacze zainteresowani wyłącznie muzyką z głębszym przesłaniem w środku. 

Odsłuch!
https://soundcloud.com/thedumplings

Fanpage zespołu:
https://www.facebook.com/TheDumplings




Zajrzyj i tutaj

7 komentarze

 1. Też słuchałam i uważam, że na tak młode osoby są istnym fenomenem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jesteście niesamowici! Będziecie hitem roku, już ja dołożę do tego swoje trzy groszę :) Gratuluję, to niesamowite co tworzycie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokładnie ta sama myśl- Mela Koteluk i poezja śpiewana - dokładnie. Ciekawe co tego wyjdzie w przyszłości i jak sobą pokierują.

  OdpowiedzUsuń
 4. niesamowite, wciaż nie mogę uwierzyć, że tak młode osoby tworzą coś tak dojrzałego i pięknego. Bardzo mocno trzymam kciuki ale tylko za to żeby znaleźli swoich odbiorców i odpowiednie osoby na swojej drodze, komercja niech trzyma się z daleka. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. W tym momencie jestem dumna z polskiej muzyki. To na prawdę kawał ambitnej, porządnej muzyki. Są wspaniali! Bez wątpienia umieją zaczarować słuchacza swoją muzyką. Szkoda, że tak mało dobrej muzyki mamy do zaoferowania światu, ale właśnie tacy ludzie przywracają we mnie wiarę, że będzie już tylko lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja się zastanawiam nad jedną rzeczą. Skoro już w tak młodym wieku piszą takie perełki, to co zacznie pojawiać się później? Diamenty?

  OdpowiedzUsuń
 7. Też skojarzyło mi się trochę z Crystal Castles :)

  OdpowiedzUsuń

Like us on Facebook