yamaha mcr-040

16:29

Ostatnimi czasy sporo zmian zaszło w moim pokoju. Z czystej wygody postanowiłem poszukać mini wieży, miałem dość konieczności włączania komputera tylko po to by móc posłuchać ulubionych piosenek. Zacząłem głęboką analizę rynku, co robię prawie zawsze przy nowym zakupie. Kwota jaką dysponowałem to maksymalnie 700-800 zł a jeśli tylko to możliwe chciałem ograniczyć wydatek tak, by stosunek cena/jakość był jak najlepszy. Czy mi się udało ? Zapraszam do dalszej części recenzji.

Wybór padł na model yamahy mcr-040, dostępny na rynku w kilku różnych wersjach kolorystycznych.


1. Wygląd i wykonanie: 
Patrząc na internetowe zdjęcia miałem wrażenie, że yamaha to plastikowa zabawka, bardzo mocno się pomyliłem. Jednostka centralna jest wykonana bardzo solidnie, całość to dobrej jakości barwiony metal. Kolumny natomiast są wykonane prawie w całości z płyty mdf a sam przód otacza dokładnie ten sam materiał z którego wykonana jest jednostka centralna. Jedynymi plastikowymi elementami są przyciski jednostki centralnej i klapka zamykająca wejście do ipoda na górze. Całość to zwarta konstrukcja idealnie wpasowująca się w nieduże, nowoczesne przestrzenie. 2. Wyposażenie:
W komplecie z wieżą dostajemy instrukcję obsługi, wszelkie potrzebne przewody do podłączenia kolumn z jednostką centralną, antenę w formie kabelka do odbioru stacji radiowych co jest standardem w tej klasie sprzętowej oraz pilot i z baterią. 

3. Funkcje, ekran i wejścia:
Patrząc od lewej strony mamy przycisk włączania/wyłączania urządzenia. Wejście na pendrive'a, wejście słuchawkowe, wejście do podłączenia zewnętrznego źródła, wybór źródła dźwięku, przycisk stop, play/pause oraz guzik do wysuwania płyt cd. Na górze znajdziemy również stację dokującą do ipoda/iphone'a, która prócz możliwości odtwarzania muzyki wprost z niego pozwala naładować nasze urządzenie. Zapytacie gdzie są przyciski do zmiany utworów, programowania ich? Producent projektując tak niską konstrukcję wszystkie podstawowe przyciski umieścił w jednostce centralnej, dodatkowe są dostępne wyłącznie z poziomu pilota dołączonego do zestawu. 

Jeśli chodzi o ekran to jest on wyjątkowo czytelny, co więcej mamy możliwość zmiany jasności co pozwala wieczorem delektować się muzyką, zasypiać przy niej bez denerwującego światła. Kąty widzenia są doskonałe. Producent daje nam również możliwości personalizacji samego brzmienia, chcemy więcej basu ? sopranów ? Nic prostszego, wystarczy ustawić tą opcję na pilocie. Urządzenie nawet po wyłączeniu przyciskiem zapamiętuje nasze ostatnie ustawienia. Możemy również ustawić sobie aktualną godzinę, czas po którym urządzenie samo się wyłączy (idealne rozwiązanie dla lubiących zasypiać przy muzyce) oraz budzik, który obudzi nas naszą ulubioną stacją radiową. Nie zabrakło oczywiście możliwości programowania utworów, radia z rds i zapamiętywania ulubionych stacji. Urządzenie odtwarza oczywiście muzykę z płyt cd, oraz formaty mp3 i wma z pendrive'a. Samą biblioteką z ipoda możemy kierować za pomocą dołączonego pilota, co jest niezwykle wygodne dla leniuchów. 

4. Brzmienie: 
To chyba najważniejsza część testu, ponieważ wygląd traci jakiekolwiek znaczenie jeśli dany sprzęt nie spełnia tego czego my sami od niego oczekujemy. Po dokładnym obejrzeniu, podłączeniu całości z małym stresem w dłoniach i umyśle zabrałem się do odsłuchu. Pierwsze wrażenie to ciężki szok, te małe kolumienki grają tak jakby były kilka razy większe. Gdyby ktoś posadził mnie w ciemnym pokoju i po wysłuchaniu piosenki zapytał: "Z jak dużych kolumn mógł pochodzić ten dźwięk?" to z pewnością znacząco bym się pomylił, to dziwne ale wnioskując po rozmiarze całości pojawia się myśl, że przecież to nie ma prawa grać w ten sposób a jednak!

Jak podaje producent zastosowano tu technologię 
"Advanced Yamaha Active Servo Technology (Advanced YST) to wyjątkowy system, w którym współpraca głośnika i wzmacniacza umożliwia optymalizację impedancji głośnika, nadając jego pracy doskonałą liniowość. Advanced YST umożliwia uzyskanie maksymalnych poziomów ciśnienia akustycznego oraz optymalnej wydajności".

Yamaha mcr-040 sprawdzi się niemal w każdym gatunku muzycznym, scena jest w miarę szeroka, dźwięk niezwykle pełny, otaczający nas, bas jest punktowy ale z pewnością nie płaski. Brzmienie jest lekko ocieplone, ja ten rodzaj grania lubię bardzo ale jeśli komuś nie odpowiada wystarczy ustawić bas na skali poniżej 0. Granie jakie prezentuje wieża jest dość efektowne ale nie mamy tu wrażenia tandety, którą słyszałem wyraźnie w każdej mini wieży do 300-400 zł, tam dźwięki są płaskie, bez wyrazu, ewentualnie koloryzujące muzykę w sposób absolutnie nie do przyjęcia. Ten maluch potrafi zawstydzić niejeden sprzęt grający ze średniej półki cenowej, w swojej klasie deklasuje praktycznie większość sporo większych zestawów. 

5. Podsumowanie:
Jeśli Twoja przestrzeń jest dość nowoczesna, oczekujesz pełnego brzmienia, masz niewiele miejsca w mieszkaniu a chcesz wypełnić je dźwiękami to bez wątpienia jest to sprzęt dla Ciebie. 

Zalety: bardzo dobra jakość wykonania, niewielkie wymiary, potężny pełny dźwięk, szeroka gama kolorystyczna, możliwość podłączenia różnych źródeł z muzyką, stacja dokująca do ipoda/iphone'a, niewielki, poręczny pilot, czytelny wyświetlacz, mnogość funkcji.

Wady: brak możliwości przeglądania katalogów z pendrive'a, niektóre funkcje na pilocie są rozmieszczone w dziwny sposób, utrudniający szybki wybór danej opcji. 


Zajrzyj i tutaj

0 komentarze

Like us on Facebook