Praca marzeń, czy marzenie o pracy?

13:11

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałaby praca marzeń? Taka, która będzie sprawiała radość bez względu na wielkość zarobków. Dlaczego w dzisiejszym świecie pracujemy po 8, 12 lub 24 godziny, kiedy zdolności naszego mózgu do intensywnej i ciągłej pracy to nie więcej niż 6 godzin? W grę wchodzi oczywiście ekonomia bo czas to dla pracodawcy pieniądz. Jednak coraz więcej firm na całym świecie korzysta z rozwiązań, które jak się okazuje sprawdzają się doskonale przynosząc zyski. Jednocześnie sprawiając, że pracownicy odczuwają szczęście pracując w miejscach, gdzie nie odczuwa się "ciśnienia" na wyniki. Nie będziemy robić firmom darmowej reklamy, skupimy się na rozwiązaniach, które doskonale sprawdziłyby się w określonych warunkach w Polsce. Poniżej przedstawię kilka rozwiązań stosowanych przez duże firmy tylko po to, by pracować dużo, a jednocześnie nie czuć się z tego powodu "korpoludkiem". 1. Pokój gier, kawiarnia, plac zabaw dla dzieci. Trzy miejsca, które rozwiązałyby w Polsce szereg problemów związanych ze zmęczeniem materiału. A co gdybyś mógł oderwać się od ciągłego patrzenia w ekran komputera i zagrać w piłkarzyki, czy bilard wspólnie z innymi współpracownikami? Po partyjce napić się dobrej kawy, która odświeży Twój mózg a na koniec wyjrzeć przez okno, by zobaczyć jak Twoje dziecko bawi się z innymi maluchami? Korzyści: oderwanie wzroku od ekranu i wspólna zabawa pozwala się zresetować, dodatkowo poprawiają się relacje między pracownikami, którzy wspólnie spędzają czas na czymś innym niż tylko praca. Jeśli z powodu niecodziennej sytuacji musiałbyś zabrać swoje dziecko do pracy to będziesz spokojny, gdyż ono nie będzie się nudziło a Ty będziesz mieć spokojny umysł. 


2. Siłownia, basen, pokój do medytacji, wyciszone pomieszczenie do krótkiej drzemki. Wysiłek fizyczny poprawia krążenie krwi, z czasem stajemy się wysportowani, czujemy się lepiej, endorfiny wyzwalają radość i energię do dalszej pracy. Basen i prysznic dają relaks każdej komórce ciała. Pokój do medytacji pozwala wyciszyć umysł, pozbawić go myśli i trudów po kilku godzinach wymagającej pracy. Drzemka? Ale jak to przecież w pracy nie można spać! I właśnie dlatego wyniki firm są niższe, mimo, że spędzamy w pracy większość czasu. Krótkie 15-20 minutowe drzemki z powodzeniem stosowali Albert Einstein czy Salvador Dali, mimo, iż spali w ciągu doby zdecydowanie krócej niż przeciętny Kowalski. Psychologia udowadnia, że bardzo krótki sen pomaga "wyzerować mózg", tak by ten po 6 godzinach pracy mógł nadal funkcjonować tak sprawnie jak na początku dnia. 


3. Dyskusja i rozwiązania zamiast krzyku i wymagań. Nie istnieje na świecie człowiek, który będzie czuł się dobrze w obliczu wielkiego stresu wywołanego przez przełożonego. Prędzej, czy później pracownik stanie się mniej wydajny, mniej chętny do pracy. Kadra kierownicza powinna być równie wymagająca, co wyrozumiała, skłonna do burzy mózgów i rozwiązywania zadań na poziomie przyjaźni połączonej z wysoko postawioną poprzeczką. To pozwala budować wizerunek kierownika jako człowieka wymagającego, ale również dobrego, który stawia wymagania, ale wciąż pozostaje ludzki, bliski pracownikowi. 4. Elastyczny czas pracy. Jeśli danego dnia wykonałeś wszystkie swoje obowiązki - idź do domu odpoczywać. Nie ma sensu dodatkowego obciążania pracownika tylko dlatego, że zrobił, co do niego należało i zostało mu jeszcze trochę czasu. Takie rozwiązanie sprawdziłoby się jedynie w miejscach, gdzie nie ma konieczności przestrzegania godzinowego planu dnia.5.  Kuchnia z dostępem do zdrowej żywności. To powinno być nieodłącznym elementem każdej firmy. Nasz organizm jest jak samochód, wszystko co wrzucamy do "silnika" sprawia, że czujemy się w określony sposób. Zdrowa kuchnia to punkt konieczny, gdyż obiad po kilku godzinach pracy sprawia, że mamy siłę do działania. Nakarm swojego pracownika zdrowo a będzie pracował dla Ciebie w zdrowiu przez wiele lat. 6. Konkurowanie z innymi firmami, nigdy między pracownikami. To rozwiązanie sprawia, że grupa ludzi działa jak zespół. Nie ma wyścigu szczurów, pokazywania siebie i wygryzania rywali w drodze na szczyt. Każdy zna swoje miejsce, wiedząc, że jest częścią większej całości, która wspólnie pracuje na sukces firmy. To pozwala także dbać stale o dobrą atmosferę w pracy, co przekłada się na wyniki. 7. Wzmocnienia w postaci okresowych nagród dla wszystkich pracowników. Twoja firma się rozwija, a zyski stale rosną? Daj odczuć własny sukces pracownikom. Nagrody powinny być równe dla wszystkich szczebli. Mimo różnic w pensjach szeregowych pracowników, a kierowników nagrody powinny być o takiej samej wartości. To pozwala uznać je jako sprawiedliwe. Różnić będzie się oczywiście pensja ze względu na zajmowane stanowisko, jednak równa nagroda będzie docenieniem wspólnej pracy grupy ludzi, w której każdy stara się pracować na sukces firmy. 

Oczywiście o większości z powyższych przykładów w Polsce wciąż możemy pomarzyć. Jednak wielkie zmiany zaczynają się od małych rzeczy. Jakie warunki powinna spełniać firma idealna według Was? Czekamy na Wasze komentarze! Zajrzyj i tutaj

0 komentarze

Like us on Facebook