Wybór Zofii

13:58

Tytuł: Wybór Zofii
Autor: William Styron
Rok wydania ksiazki: 1979

http://www.audiobook.pl/p/pl/5573/wybor_zofii-audiobook-william_styron-download_mp3.html
Czyta: Zbigniew Moskal
Czas trwania: CD1 (15h i 3 min), CD2 (16h i 17min)

Audiobook opowiada historię troje przyjaciół - pięknej Polki, Zofii, która przeżyła Oświęcim, jej chłopaka Natana, Żyda mającego wielką obsesję na punkcie holocaustu, oraz Stingo, przyjezdnego pisarza, żywiącego do Zofii co raz to gorętsze uczucia.
Pewnego dnia do posiadłości przyjeżdża Stingo, w celu napisana nowej książki. W dwuznaczny sposób poznaje parę zakochanych, którzy raz się kochają, a raz wręcz nienawidzą, rzucając słowa, które nie powinny mieć miejsca. Po krótkim czasie pisarz staje się przyjacielem, zwariowanej pary i razem dzielą się ze sobą wspomnieniami z życia. Cała  opowieść jest przeplatana z bolesnymi wydarzeniami, których między innymi doświadczyła Zofia. Tragiczna przeszłość ciągle wraca do bohaterów i chwilami nie daje im normalnie funkcjonować, przez co narasta złość i irytacja. Wszystko posiada niestety podwójne dno i owym dnem jest tytułowy "Wybór Zofii", którego musiała dokonać będąc jeszcze w obozie. Narratorem jest Stingo, dzięki temu możemy śledzić poczynania znajomych, jego oczami.


"Wybór Zofii", słuchało mi się ze smutkiem i nostalgią. W sumie jak inaczej można słuchać tego typu książek. Sądzę, że tak jak inni, nigdy nie zrozumiem wielkiego nieszczęścia, jakim był obóz koncentracyjny i myśli jakie władały wtedy ludźmi. Oprawa muzyczna jeszcze bardziej wprowadza słuchacza w melancholijny nastrój. Jednakże myślę, że jest to audiobook, którego wszyscy powinni posłuchać (lub przeczytać książkę), zważając na to, co jest głównym tematem utworu.

"Wybór Zofii" przyniósł Williamowi Styronowi światową sławę (myślę, że zasłużenie). Na podstawie powieści, znakomity reżyser Alan J. Pakula nakręcił film, w którym zagrała Meryl Streep, za co dostała Oskara. Prócz niej wystąpili: grający Nathana, Kevin Kline i grający Stingo, Peter MacNicol.Zajrzyj i tutaj

2 komentarze

  1. Książki o tego typu tematyce zawsze mną wstrząsają i poruszają. Biorąc pod uwagę to, że jest to audiobook odbiór jest zapewne jeszcze bardziej głęboki. Z tego rodzaju książek polecam Ci "Jesień młodości" Miriam Akavii ;)
    Szczęśliwego Nowego Roku! :)

    OdpowiedzUsuń

Like us on Facebook