Crysis: Eskalacja

18:40

Tytuł: Crysis: Eskalacja
Autor: Gavin Smith
Rok wyd: 2013 (Insignis Media)
Gatunek: SF, Thriller, Fantastyka
Ilość stron: 304

"Walka o wolność w upadłym świecie postapokaliptycznego feudalizmu na Ziemi nękanej przez obcych"

Książka jest pomostem pomiędzy grami Crysis 2 oraz 3, serią opowiadań świata pogrążonego w totalnym chaosie, który jest podporządkowany wielkiej korporacji CELL. Korporacja nie jest jedynym zagrożeniem dla mieszkańców Ziemi. Pojawiło się nowe niebezpieczeństwo, rasa obcych - Cepidów. Przewyższająca swoją technologią i umiejętnościami każdego człowieka. W "Crysis: Eskalacja" poznajemy losy najbardziej znanych bohaterów Crysis, m.in. Proroka (Barnes), Psycho, Alcatraz i wielu innych. Akcja jest na porządku dziennym, walka również. Wplątani (nie zawsze z własnej woli) w bitwę z obcymi, postacie radzą sobie jak mogą, co dla nie wszystkich skończy się dobrze. Autor najbardziej skupił się na postaciach Proroka i Psycho, którzy co rusz umykają wrogowi. Zagięcia czasoprzestrzeni, które dzieją się w głowie Proroka są bardzo ciekawym elementem opowieści. Świat wykorzystywany przez CELL do swoich celów przedstawia wszystko co najgorsze w ludziach: zbudzone, negatywne ludzkie instynkty teraz mają czas by się ujawnić.

Ponieważ jest to zbiór kilku opowiadań, na pierwszy rzut oka nie związanych ze sobą fabułą, czytelnik może być całkowicie zagubiony. Później wszystko łączy się w jedno i można uznać, że wcześniej nie połączone puzzle tworzą wreszcie całość. Książki nie czyta się łatwo, nie znając chociażby fabuły z gier, czy przez to jest ona skazana na porażkę? Według mnie nie. Nie jest może pozycją obowiązkową dla fanów fantastyki czy SF, ale warto się w nią zagłębić, bo autor postarał się, by całą treść zrozumieć.

Kolejna odsłona postapokaliptycznej przyszłości może przerazić nie jedną osobę. Jeżeli miałabym wybierać, osobiście wybrałabym świat widziany oczami Cormac'a McCarthy' iego w "Drodze", choć ta wizja też do optymistycznych nie należała.

Jeżeli jesteś fanem gier typu Crysis lub Assassin's Creed to książka dla Ciebie.
Dla Gavina Smith'a mocna piątka za stworzenie powyżej wspomnianego pomostu obu gier.  Dlaczego nie wyższa ocena? Cała historia nie wzbudziła we mnie tak wielkiego entuzjazmu, może dlatego, że jestem kobietą, a to opowiadania typowo dla płci przeciwnej.

Moja ocena 5/10Zajrzyj i tutaj

2 komentarze

  1. Uuuu, szału nie ma, a miałam nadzieję, że będzie ok :(

    OdpowiedzUsuń

Like us on Facebook