Grom aka Anioł Stróż

15:25

Tytuł: Grom lub w nowszych wydaniach Anioł Stróż
Autor: Dean Koontz
Rok wyd.: 1991 (Amber)
Gatunek: Horror, Thriller, Mystery
Ilość stron: 352


"Grom..uderza po raz pierwszy. Laura Shane przychodzi na świat. Odtąd potężne siły będą rządzić jej losem. Grom.. uderza po raz drugi, przynosząc ze sobą zniszczenie. Groza wdziera się coraz głębiej w jej życie. Tajemnicze fatum zamienia jej przeznaczenie. Grom.. uderza raz jeszcze, druzgocząc straszliwie dotychczasowy świat. Otwiera się przed nią nowe życie pełne niebezpieczeństw i nieznanej grozy. Ale to dopiero początek..."Laura Shane jest niezwykle uzdolnioną pisarką, której powieści sprzedają się jak świeże bułeczki, dzięki czemu żyje w dostatku wraz ze swoim synkiem Chrisem oraz mężem Dannym. Jednak jej przeszłość to stek zawiłych zdarzeń i dziwnych zbiegów okoliczności. Za każdym razem gdy groziło jej niebezpieczeństwo, pojawiał się tajemniczy mężczyzna o niebieskich oczach i blond włosach, którego później miała w zwyczaju nazywać "Aniołem Stróżem", a grom towarzyszący ich spotkaniom, zwiastował jego przybycie. I tak od momentu narodzin, kiedy poprzez błąd lekarza mogła stracić zdrowie, przez uratowanie życia, przed przestępcą, w sklepie ojca, niezwykły przybysz pojawiał się wielokrotnie, nie ujawniając swojej prawdziwej tożsamości. Laura czuła się bezpieczna, wiedziała, że za każdym razem może liczyć na czyjąś pomoc, jednak po jakimś czasie, w jakimś stopniu zapomniała o swoim, cudownym wybawcy, aż do dnia, gdy po raz kolejny ją uratował. W tym samym czasie Laura zostaje pochłonięta w wir wydarzeń, które zmieniają jej życie w istne piekło, jest zmuszona do ciągłej ucieczki przed nieznanym, a przerażenie sieje zamęt w jej umyśle. Dowiaduje się rzeczy, o których nawet nie śniła. Jej przeznaczenie jest silnie powiązane z wydarzeniami z roku 1944, gdzie Hitler nadal ma nadzieję na wygranie II wojny światowej. Sama, żyjąc w latach osiemdziesiątych, nie może w to uwierzyć. Dowiedziawszy się prawdy, o tym, kim jest "Anioł Stróż" i jakie niebezpieczeństwo zagraża nie tylko jej, ale całej rodzinie, postanawia uciekać przed przeznaczeniem, które "walczy o przywrócenie kształtu, jakie miało posiadać". Wielki wehikuł czasu zaczyna zbierać śmiertelne żniwo bo obu stronach "barykady". Jak skończy się historia Laury? Czy będzie miała kolejną szansę na szczęśliwe życie?.

Niezaprzeczalnym jest fakt, że Dean Koontz potrafi w piękny sposób budować napięcie. Nie było chwili, w której odłożyłabym książkę na półkę z niesmakiem, wręcz czekałam, by przeczytać kolejne rozdziały i zobaczyć co będzie dalej. Akcja, która toczy się w dwóch rzeczywistościach jest przedstawiona w sposób zrozumiały, jednak nie od początku wyjaśniony, co sprawia, że czytelnik ma przed sobą swego rodzaju zagadkę do rozwiązania. Postacie występujące w "Gromie" są nakreślone w idealny sposób, nie jesteśmy wobec nich obojętni, jak to często zdarza się w innych powieściach. Zamiast na jednej z nich, skupiamy się na kilku, a każda ma swoją historię do przedstawienia. Podobał mi się motyw wplecenia wydarzeń z roku 1944, mających w książce bardzo duże znaczenie.  "Grom" jest jak układanka, której puzzle zostały porozrzucane, by później złączyć się w jedną całość.

Moja ocena: 9.5/10

Zajrzyj i tutaj

8 komentarze

 1. Lubię autora. Czytałam jego książki. Więc może i tej dałabym szansę. Ale nie teraz. Mam sporo na głowie ;]

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdradziłaś prawie cała fabułę :D
  Zaskakujące pochodzenie "anioła stróża" jest najważniejszym wg mnie atutem tej książki.
  Fantazja i styl autora tylko uzupełnieniem :)

  Grom, Złe miejsce, Łzy smoka , Opiekunowie, Jedyna ocalona
  książki tej serii (jak na obrazku recenzji) wydawanej przez wydawnictwo Amber wykupiłem w całości.
  Zdarzały się też tytuły nieudane, jednak nie zrażało mnie to autora.
  Koontz to jeden z najważniejszych autorów na moich półkach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie przesadzaj, nie prawie całą;p Zdradziłam tyle ile można było. Jedyna ocalona, czytałam bardzo dawno temu, podobno ekranizacja jest dosyć dobra. Miałam nawet sobie zamiar zrobić wyzwanie, by przeczytać wszystkie jego książki;d, ale jeszcze zobaczę.

   Usuń
 3. Wszystkich radziłbym nie czytać :)
  Nie wszystkie są "dobre".
  No , chyba że będzie to wyzwanie jak zaznaczyłaś ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A których radziłbyś nie czytać? no właśnie myślę nad tym wyzwaniem.:)

   Usuń
  2. Książki, które źle mi się czytało:
   - Nieśmiertelny (w nowych wydaniach inny tytuł)
   - Nocne dreszcze
   - Północ

   Usuń

Like us on Facebook