Losy żydowskich żołnierzy Hitlera

21:09

Tytuł: Losy żydowskich żołnierzy Hitlera
Autor: Bryan Mark Rigg
Rok wyd.: 2010 (Rebis)
Gatunek: Historyczne
Ilość stron: 374


Byli szeregowymi żołnierzami i oficerami, służyli w regularnej armii i w Waffen-SS. Według osławionych, nazistowskich ustaw rasowych byli także Żydami. Pochodzili z różnych rodzin, często o tradycjach wojskowych i chrześcijańskich, wstępowali do armii z rozmaitych pobudek: powodowani patriotyzmem, ze strachu, chcąc ochronić rodziny przed prześladowaniami..."Losy żydowskich żołnierzy Hitlera"
jest swego rodzaju kontynuacją książki "Żydowscy żołnierze Hitlera", w której ogólny wątek książki został po raz pierwszy podjęty. Autor opisuje losy żydowskich żołnierzy, którzy walczyli w armii Hitlera, nie tyle za niego, co za swój kraj i własne rodziny. Duża ilość rozmów, które Bryan Mark Rigg przeprowadził, odsłaniają szereg strasznych wspomnień, których nie sposób zapomnieć. Książka przedstawia komplikację uczuć towarzyszących żydowskim weteranom II wojny światowej, w czasie największych prześladowań oraz refleksji na temat wojny kilkadziesiąt lat później. Każda osoba opisana w książce, to odrębna biografia, lecz wiele z nich posiada wspólny mianownik - chęć przetrwania w ekstremalnych warunkach. Niejednokrotnie wstąpienie w szeregi było ostatnią nadzieją na poprawienie losu całej rodziny, przynajmniej tak sądzono.. dopóki w życie nie wszedł przepis zakazujący obecności osób żydowskiego pochodzenia w oddziałach zarówno Wermachtu, jak i SS. Ci "szczęśliwcy", którym udało się pozostać w szeregach, byli chronieni przez wyższych rangą, często także Żydów. Nie zabrakło jednak też Niemców narażających własną reputację i życie, by pozostawić przy sobie zdolnych wojaków. Przerażającą myślą jest fakt, iż tak wiele mężczyzn i kobiet walczyło za kraj, którego rząd prowadził wobec nich tak mordercze praktyki.
Według wydawcy "Losy żydowskich żołnierzy Hitlera" pogłębia nasze zrozumienie skomplikowanej sytuacji tych, którzy walczyli za Trzecią Rzeszę, padając przy tym ofiarą jej rasistowskich praw.

Mogłoby się wydawać, że ciężko się czyta tego typu książki, lecz mogę Was zapewnić, że akurat tę książkę można pochłonąć jednym tchem. Autor postarał się o jak najczystszy, niezmącony wymyślnymi słowami opis zdarzeń, a to bardzo dobrze wpływa na ogólny odbiór historii zawarty w publikacji. Zdecydowanie pozycja dla fanów II wojny światowej, jak i faktów z nią związanych.

Moja ocena: 6/10

Zajrzyj i tutaj

9 komentarze

 1. nie przepadam za takimi książkami więc raczej spasuję :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Szablon jest powalający! Tylko jak się przesunie do dołu to zasłania kawałek notki ten ptaszek i to może przeszkadzać.
  Co do książki: niesamowita historia. Nie wiedziałam, że żydzi walczyli z Hitlerem. To może być ciekawa lektura.
  Co do mojego wpisu: Warszawa Bemowo. Komentarze poprawione. Widzę, że znasz się na szablonach i blogerze, mogłabym liczyć na jakąś podpowiedź w sprawach blogowych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że możesz liczyć.
   Tak myślałam, że Bemowo.

   Usuń
 3. Trudna lektura jak dla mnie, bardzo przeżywam takie książki.

  A wygląd bloga jest bajkowy, jak w zaczarowanym świecie, piękny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też strasznie przeżywam, ale jednak mnie ciągnie, bo chciałabym wiedzieć co si.ę w tamtych czasach działo.
   Ps. Dziękuję:)

   Usuń
 4. szablon bardzo ładny :) przyjemnie tutaj wśród tylu ptaków :)
  a jeśli o książkę chodzi, to nie dla mnie tytuł
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Bilet ulgowy 25 zł, normalny 30. Wielka torba z Ikei do wypełnienia. Tylko, że do 20 września jest to jeszcze czynne.
  Chciałabym zmienić na blogu to, że jak jestem zalogowana na swojego maila (teraz nie mogę, bo jestem w pracy) to jak ktoś kliknie to widać takie coś jak u Ciebie - czyli moje blogi, lista osób, których blogi czytam... a ja mam coś innego. Da się to zmienić? A druga rzecz: chciałabym wiedzieć jak wkleić np. reklamę/banner na bloga do siebie bo nie wiem :( w sensie nie w notkę, tylko w kolumnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jako pasjonatka historyczna z pewnością sięgnę po tę książkę przy najbliższej nadarzającej się okazji.
  A szablon jest świetny! : )

  OdpowiedzUsuń

Like us on Facebook