Ciało

22:48


Tytuł: Ciało
Autor: Lee Varis
Rok.wyd: 2010 (Helion)
Gatunek: Fotografia
Ilość stron: 420 (+CD-ROM)

Jeśli pragniesz tworzyć artystyczne fotografie na wysokim poziomie i zależy Ci na wydobyciu autentycznego piękna ludzkiego ciała - niezależnie od tego, czy masz do czynienia z osobą bardzo młodą, starszą, wytatuowaną z makijażem lub bez - oto patrzysz na unikalny podręcznik perfekcyjnego fotografowania ludzi.Zawsze uważałam, że priorytetem wydania dobrej książki o fotograficzno postprodukcyjnej tematyce, jest zawarta w niej rzetelna informacja. W tym wypadku od nadmiaru głowa nie boli, choć w niektórych momentach sterta informacji może potencjalnego czytelnika przytłoczyć.

Zacznijmy od tego, że książka, jaką tym razem chcę Wam przedstawić, jest skierowana do osób, które z programami graficznymi, a przede wszystkim z Photoshopem miały do czynienia wcześniej. Zwięźlej pisząc, nie jest to pozycja dla "totalnych" laików w danym temacie.

Lee Varis, mistrz fotografii i retuszu pragnie podzielić się z innymi tajnikami fotografowania ludzi w warunkach studyjnych oraz plenerowych. Podaje przykłady różnych metod oświetlenia postaci, a dzięki zamieszczonym ilustracjom, wszystko jest zrozumiałe. Oglądając zdjęcia na portalach fotograficznych często zastanawiamy się jak dane zdjęcie zostało wykonane. Jakich i ile fotograf użył lamp lub sprzętu do prawidłowego naświetlenia danego kadru. Dzięki autorowi możemy poznać różne schematy spotykane w studio.

Fotograf zachęca nas, byśmy łamali zasady, zarówno podczas pracy w plenerze, jak i pomieszczeniach zamkniętych.

".. warto jednak pamiętać o tym, że najlepsze zdjęcia portretowe powstają niekiedy w skutek wyjścia poza ustalone kanony pracy.."

Z powyższym stwierdzeniem się zgadzam - "Zasady są po to, by je łamać" ( z przymrużeniem oka)
Rozdział, "Kolor skóry" uczy jak odpowiednio dobrać kontrast i tonację, uzyskując tym samym koloryt ciała zbliżony do naturalnego. Nie jest to łatwe, tym bardziej, że jest to zależne od kulturowych i indywidualnych czynników wpływających na postrzeganie barw. Jeżeli zaś lubicie fotografię czarno - białą, również znajdziecie tu coś dla siebie, zwłaszcza jeśli chodzi o skalę szarości, na której możemy eksperymentować, otrzymując interesujące rezultaty.

Prócz wyżej wymienionych treści, dzięki "Ciału" zagłębimy się w techniki retuszu, wyszczuplania, upiększania, cyfrową kosmetykę. Poznamy efekty specjalne, takie jak: tryb Multiply, Overlay, Screen, "krosowanie", czy wklejenie fake'owego tatuażu. Dowiemy się ponadto jak wyostrzyć fotografie aby później nadawały się do wydruku.

Jednak przed przejściem do "ciekawszych" działów, czeka czytelnika przeprawa przez te mniej ciekawe, mianowicie przez obszernie opisaną kalibrację monitora i prawidłowe ustawienia Photoshopa.
Do książki dołączona jest płyta CD-ROM z praktycznymi wskazówkami. Jest to niezmiernie dobrym wyjściem, gdyż możemy równocześnie wykorzystać wiedzę z podręcznika w praktyce.

Moja ocena 8.5/10 Jedna z lepszych publikacji, jeżeli chodzi o retusz itp.

Zajrzyj i tutaj

7 komentarze

 1. Na pewno kupiłabym tę książkę jeszcze rok/dwa lata temu, gdy baaardzo chciałam nauczyć się sztuki robienia zdjęć. Jednak teraz ten zapał trochę się we mnie wypalił, więc pewnie nieprędko po nią sięgnę... Ale zastanowię się, czy aby nie kupić jej na prezent dla przyjaciółki zajmującej się fotografią :)

  OdpowiedzUsuń
 2. zupełnie nie moja bajka, nie interesuje mnie to :) jednak dla kogoś, kto zamierza się zająć fotografią, być może książka będzie pomocna
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś interesowałam się fotografią i pewnie w tamtym czasie sięgnęłabym po książkę. Ale moje upodobania znacznie się zmieniły. Ale gdybym kiedyś trafiła na tę książkę, to oczywiście przeczytam. Dobrej wiedzy nigdy za wiele. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej, jeśli chodzi o akcję "Wróć do ukochanej książki z dzieciństwa" to jeśli masz ochotę to dołącz, będzie mi bardzo miło :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanawiałam się kiedyś nad kupnem tej książki. Czytałam o niej wiele dobrego i stwierdziłam, że będzie przydatnym przewodnikiem po fotografii osób. Może jeszcze się na nią skuszę, a tymczasem bawię się w samouka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jak wychodzi Tobie samo uczenie się? Czego się w tej chwili uczysz?:)

   Usuń

Like us on Facebook