Anna Onichimowska-Koniec Gry

14:05


Anna Onichimowska
Koniec gry
Rok wyd. 2012 (Znak Emotikon)
208 stron
ISBN: 978-83-240-1752-2

"Koniec gry" bardzo mnie zaskoczył. Z początku z dystansem podchodziłam do samego tytułu, nie wiedząc co autorka zawrze w tak cienkiej książce (uznajmy, że 208 stron to mało). I znów kolejne zaskoczenie. Tematyka, którą się interesuję, istny strzał w 10.
Opowieść Alka, to opowieść wielu osób, które borykają się z coming outem. Ujawnić się, czy nie? niezwykle trudna decyzja, która może, ale nie musi zaważyć na dalszym życiu osób homoseksualnych. W końcu społeczeństwo, w części (żeby nie napisać w większości)  tolerancyjne nie jest. Alek z początku sam nie wie kim jest, nie może się odnaleźć w swoich uczuciach, interesuje się dziewczynami, ugania się za Katarzyną, by później koniec końców stworzyć parę z Renią.  Jednak jego myśli krążą nie tylko w okół obu panien, jest jeszcze ktoś.. Kacper, którego Alek nieładnie potraktował na początku ich znajomości. Aleksander żyje w katolickiej rodzinie, dzieli pokój z bratem bliźniakiem (Andrzej) , który stwierdza bez ogródek, że "pedalstwo" to największe zło i powinno się je tępić w zarodku. Ojciec w subtelniejszy sposób popiera  wypowiedzi Andrzeja, matka próbuje się nie wtrącać, a siostra nie potrafi się odnaleźć w sytuacji. Więc jak możecie sobie wyobrazić, w domu główny bohater nie ma łatwego życia. Choć nikt na początku niczego się nie domyśla, to później wiadomość spada na rodzinę jak grom z jasnego nieba i zaczyna się batalia o własną tożsamość.
Jest to jedynie zalążek historii zarówno młodych jak i tych starszych osób, które wahają się z ważną decyzją coming outu. Podsumowując w tej sytuacji mogę napisać tylko jedno: Żyj i daj żyć!!

O Autorze:
Dramatopisarka, prozaik, poetka. Napisała wiele książek, zarówno dla starszych czytelników, jak i dla tych młodszych. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Polskim Radiem i jest autorką słuchowisk dla Teatru Radiowego. Za swą twórczość otrzymała wiele nagród zarówno w Polsce i za granicą. Napisała min. "Gdzie jesteś tatusiu", "Hera, moja miłość".
Moja ocena 6/10

Zajrzyj i tutaj

11 komentarze

 1. Książka jak czytam porusza raczej wrażliwy temat, aczkolwiek to dobrze, że ktoś to robi. Myślę, że warto byłoby ją przeczytać.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładka jest fatalna, ale treść jak widzę godna zainteresowania :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tę książkę na półce - kiedyś przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach przeczytać tę książkę ;D

  Pozdrawiam ciepło i zapraszam do mnie:

  papierowyazyl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Sądzę, że kiedyś ją przeczytam.:D Może w te nieszczęsne ferie za tydzień.:D

  OdpowiedzUsuń
 6. książka brzmi całkiem nieźle i chodzi za mną od jakiegoś czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie mam nic do homoseksualistów, książka może być ciekawa...

  OdpowiedzUsuń
 8. Hmm... Z Twojego opisu wygląda na to, że jest ciekawą i wciągającą książką ;)
  Pozdrawiam,
  Joanna z www.violinstyle.blogspot.com

  PS.Serdecznie zapraszam do obejrzenia moich stylizacji. Jeśli Ci się spodobają, to dodaj mnie do obserwowanych. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałem te książkę.
  Tematyka trudna ,ale książka bardzo wciągająca. Miałem przeczytać kilka rozdziałów ale poszła cała w mgnieniu oka :)
  Szczerze to nie mam zdania co do homoseksualistów ,są to są mi nie wadzą ale uważam ,że wielu osobą może ta książka pomóc w podjęciu decyzji związanych z homoseksualnym światem.
  Nie będę się wgłębiał zbytnio w tematykę.
  Ogólnie polecam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Już widzę rzeszę lesbijek i gejów wynoszących tą książkę na piedestały, za otworzenie im oczy i pomoc w uporaniu się z własnym JA.
  Damn! Bez przesady kolego.
  Tematyka równie trudna co czytanie 'Życia na Gorąco'.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka rzuca się w oczy na kilku blogach. Pełno jej recenzji i tym podobne. Na pewnie przeczytam :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Like us on Facebook