Mariusz Maślanka-Bidul

16:05

Autor: Mariusz Maślanka
Tytuł: Bidul
Rok wyd.2004
Gatunek: Dramat, Na faktach
Ilość stron: 253

Mariusz Maślanka ur. 1975r., wychowanek domu dziecka, włóczący się po Polsce w późniejszym okresie swojego życia. Tak jak bohater jego książki zdał maturę eksternistycznie, i tak samo kochał rysować. Dzięki umiejętnościom jest studentem plastyki na Akademii Świętokrzyskiej.

Borys to dziesięciolatek, który trafia wraz z czwórką rodzeństwa do placówki opiekuńczej, a następnie do domu dziecka. Z początku nie traktowany ulegle przez rówieśników, z czasem odnajduje swe miejsce w nieznanym wcześniej świecie. Mimo wrażliwości na piękno jaką w sobie posiada, klnie jak szewc (co osobiście bardzo mnie raziło w oczy). W placówkach poznaje realia, których dzieci w takim wieku nie powinny znać. Przeżywa pierwsze miłości i rozstania. Jest świadkiem wielu wydarzeń, które w jakiś sposób wpływają na jego dalszy żywot. Wyjeżdżając na kolonie lub obozy poznaje świat, min. Francję. Jeżeli chodzi o Polskę jest to świat nędzy i rozpaczy. Ojciec nadużywa alkoholu, matka chce mieć święty spokój, wręcz cieszy się z nieobecności rodzeństwa.

Historia osadzona jest u schyłku lat 80 i początku 90 jest nieludzko prawdziwa. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że dzisiaj dzieją się takie same rzeczy,  o ile nie gorsze. Zastanawia mnie czy autor przemycił coś ze swojego życia do książki. Kilka faktów by się zgadzało.
Jeżeli chcecie poznać "Bidul" od środka to zapraszam do przeczytania.Zajrzyj i tutaj

10 komentarze

 1. Czytałam inną książkę tego autora i przypadła mi do gustu, więc chętnie sięgnęłabym i po tą.

  OdpowiedzUsuń
 2. czytałam tę książkę już bardzo dawno temu i pamiętam, że wtedy zrobiła na mnie ogromne wrażenie, chętnie bym ją sobie przypomniała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Boję się książek zbyt prawdziwych. Są tak smutne...

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam podobne odczucia jak Piter, przerażają mnie takie książki i nie wiem czy jest to właściwa literatura dla takiego wrażliwca jak ja.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piter Murphy, czasami warto zapoznać się również z taką książką.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niespecjalnie chcę wnikać w to specyficzne środowisko, odpuszczę sobie tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam. Zaliczam ją do zdecydowanie za ciężkich- męczą mnie takie książki.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Na tą pozycję mam ogromniastą ochotę ;D Polecana przez koleżankę ( która zna mój gust czytelniczy) jest jeszcze bardziej intrygująca, niż tylko po przeczytaniu opisu ;D

  OdpowiedzUsuń
 9. Meme, przeczytaj koniecznie.
  Stayrude, no niektórych męczą takie książki, to prawda.

  OdpowiedzUsuń
 10. Maślanka to jeden z najlepszych polskich pisarzy jak dla mnie, wydał co prawda tylko kilka książek ale jest naprawdę dobry w tym co robi, wielki szacun dla niego...

  OdpowiedzUsuń

Like us on Facebook