Englar alheimsins (Anioły wszechświata)

14:08

reżyseria:Fridrik Thor Fridriksson
scenariusz:Einar Guðmundsson
premiera:6 października 2001 (Polska) 1 stycznia 2000 (Świat)
produkcja:Dania, Islandia, Niemcy, Norwegia, Szwecja
gatunek:Dramat

Kino rodem z Islandii nie należy do najczęściej oglądanych bo filmy o mniejszym nakładzie środków finansowych giną gdzieś w przepychu produkcji jakie sprzedaje się najłatwiej w obecnych czasach. Jednak internet pozwala mi na ciągłe odkrywanie diamentów wśród tego filmowego przepychu, pozwala znaleźć obrazy, które zmuszają do myślenia i zatrzymania się na dłużej przy wizji reżysera. 
Dzisiaj przybliżę film, który powinno oglądać się w samotności. Fabuła skupia się na losie jednego bohatera, który żyje jak każdy typowy mieszkaniec Islandii. Posiada rodzinę,  dobrego znajomego, wszystko wydaje się być istną sielanką, do czasu. Pall trafia do szpitala, diagnoza: schizofrenia. Z każdym kolejnym kadrem obserwujemy postępującą chorobę, kolejne jej fazy migają przed oczyma. W tym momencie historia nabiera kolorytu ponieważ Pall poznaje tam dwóch osobników z którymi się zaprzyjaźnia. Jednym jest Oli, który myśli, że za pomocą telepatii nawiązuje kontakty z Beatlesami oraz Viktor, który zatraca się całkowicie w swoim własnym świecie i popada w obsesję na temat Adolfa Hitlera.
Klimat całości dopełnia genialna ścieżka dźwiękowa, którą stworzył Hilmar Örn Hilmarsson a smaczku dodaje fakt, że finalną scenę zdobi utwór znanego islandzkiego zespołu Sigur Rós, który był już przez mnie przybliżany na łamach bloga. 
     
Szczerze zachęcam do obejrzenia bo ciężko opisać w słowach wydźwięk całego filmu a później podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach. 


Zajrzyj i tutaj

4 komentarze

 1. Ale anioły normalnie szok :-) Oj koniecznie muszę obejrzeć ten film, gdyż już na wstępie mnie zaciekawił.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, te anioły mnie też szokują, ale film chyba mnie nie zaciekawi.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Anioł,anioły - ale jakie anioły:D
  Nie wiem sama, może i oglądnę z czystej ciekawości:P

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam. :) Chciałabym się dowiedzieć co z tym konkursem bo nagrody mnie naprawdę zainteresowały :)

  OdpowiedzUsuń

Like us on Facebook