Mroczny dar, Podwodny świat

15:57

Tytuł: Mroczny dar, Podwodny świat
Autor: Kat Falls
Rok wyd.: 2012
Gatunek: Paranormal Romance, Przygodowe, Fantasy, Dla młodzieży
Ilość stron: 295

"Kat Falls przedstawia niesamowity świat niebezpiecznej głębi, w której walka o przetrwanie wymaga nadludzkiej siły."


Ileż to już książek czytaliśmy, w których zawarte były różne wizje przyszłości. Ukazywano nam obrazu wszelakiego rodzaju, od życia w podziemiach, po świat opanowany przez roboty. Kat Falls postanowiła przedstawić nam nieco inną wizję, życia pod wodą. Opowieść osadzona jest w realiach niedalekiej przyszłości. Gdy większa część kuli ziemskiej zostaje zalana, garść ludzi z lądu postanawia stworzyć podwodną kolonię. Żyją na 40 hektarowych ziemiach, w domach przypominających ogromne, morskie stworzenia, a otoczka z bąbelków tworzy swego rodzaju ochronę przed głębią oceanu.

Pewnego dnia piętnastoletni Tay przeszukuje wrak statku, widzi w nim mnóstwo krwi. Jego przerażenie wzrasta wraz z usłyszeniem tajemniczych kroków. Okazuje się, że nie jest w środku sam. Tajemniczą postacią okazuje się jego rówieśnica Gemma, która przybyła na dno oceanu w poszukiwaniu zaginionego brata Richarda. Podczas udzielania pomocy dziewczynie w poszukiwaniach, Tay dowiaduje się, że podwodnej kolonii zagraża niebezpieczeństwo, na własną rękę postanawia ratować dobytek nie tylko własnej rodziny, ale i innych kolonistów. Walka o przeżycie w pięknym świecie stworzonym przez Kat Falls będzie wymagała wielkiej odwagi oraz "przekroczenia granic brutalnej rzeczywistości".

To co najbardziej przykuło moją uwagę podczas czytania, to opisy morskich głębin, które Falls ujęła w nader bajeczny sposób. Ilość kolorów, a także gatunków przeróżnych ryb i stworzeń wprost poraża, czasami ma się wrażenie, że wolałoby się mieszkać w toniach wody, odkrywać nieodkryte i zagłębiać się w co raz to nowe rejony, w celu przeżycia ciekawej przygody.
Mimo, że niektórzy uważają tę książkę za banalną, dla mnie była ciekawą odskocznią od ciężkiej literatury faktu. Nie zgodzę się również z opiniami, że wszystkie postacie nakreślone przez autorkę są banalne i nie da się żadnej z nich polubić. Ja polubiłam głównego bohatera i nie jest dla mnie banalnym dzieciakiem. Jest w nim coś wyjątkowego, co wzbudziło we mnie sympatię. Niemniej jednak książka posiada pewien powielany schemat i niestety jest w jakiś sposób przewidywalna, co według mnie jest dużym jej minusem. Podsumowując, fantasy dla młodzieży lubiącej paranormalne wojaże.

Moja ocena 8/10

Zajrzyj i tutaj

7 komentarze

 1. Co prawda nie jest to mój priorytet czytelniczy, ale skoro warto poznać tą powieść, to chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam, recenzowałam nawet :) Teraz powoli czaję się na kolejną część :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie bohaterowie byli do bólu banalni - jak w mało której książce. Mnie kreacjami postaci akurat łatwo kupić - zauważyłam, że wiecznie się nimi podniecam, choć pewnie kto inny by się ze mną nie zgodził. Ale akurat w tym przypadku jest odwrotnie - żadna z postaci nie zachwyca konstrukcją psychologiczną czy charakterem. Autorka zbudowała ich portrety na samych banałach i oczywistościach.

  Za to cała reszta - tło społeczno-polityczne, czas i miejsce akcji - bardzo interesujące i tak różne od tego, co spotyka się teraz w tych wszystkich książkach fantasy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi się wydaje, że postać Taya całkiem dobrze jej wyszła, tak jak i Cienia, ale co do innych to trochę masz rację, inni w sumie stanowili tło dla tych dwóch postaci. Nawet poprawię w recenzji jedną rzecz.

   Usuń

Like us on Facebook